program do zarządzania firmą przez internet

jesteś tutaj: strona główna / porady / Faktura VAT Marża

Faktura VAT Marża

Dokument ten jest szczególnym sposobem rozliczania podatku VAT polegajacym na opodatkowaniu tylko marży czyli różnicy pomiędzy kwotą sprzedaży i zakupu towaru będącego obiektem transakcji. Metoda ta została wprowadzona z myślą o podatnikach świadczących usługi turystyczne oraz dokonujących dostaw towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków.

W powyższych przypadkach podatnicy dostarczają towarów lub usług zakupionych u innych podmiotów, bardzo często jedynie na podstawie umowy cywilnej, a więc bez wyróżnionego podatku VAT stanowiącego koszt podatnika. Rozliczenie podatku na podstawie 'Faktury VAT Marża' pozwala odprowadzić podatek VAT jedynie od marży, a nie od całkowitej wartości sprzedaży.

Dokument taki jest maksymalnie uproszczony do opisu towaru lub usługi oraz wartości brutto. Od strony nabywcy pozwala to jedynie na wliczenie wartości nabytych towarów lub usług w koszty prowadzenia działalności bez możliwości odliczenia podatku VAT.

W systemie biurowdomu.pl obsługiwane są zarówno faktury zakupu jak i sprzedaży VAT marża. W przypadku sprzedaży wystarczy podać cenę zakupu oraz sprzedaży, a system sam wyliczy marżę podatek dochodowych oraz podatek VAT. Tak utworzony dokument jest następnie automatycznie uwzględniany w Księdze Przychodów i Rozchodó, a także w Ewidencji Sprzedaży i Zakupu VAT. W przypadku zakupu wystarczy podać nazwę towaru lub usługi oraz jej wartość, a system automatycznie uwzględni ją w kosztach prowadzenia działalności.